Західна ОДПІ м. Харкова інформує

Харківські оперативники Міндоходів вилучили скрапленого газу та обладнання для заправки на 300 тисяч гривень

У ході комплексу широкомасштабних заходів під умовною назвою «Акциз-2014», співробітники оперативного управління ГУ Міндоходів у Харківській області виявили нелегальну заправку в одному з селищ Харківщини. Власник автогазозаправочного пункту продавав газ оптом як підприємцям, так і місцевому населенню, але при цьому він не мав відповідної документації. На момент перевірки у хазяїна АГЗП був відсутній дозвіл на початок роботи підприємства, діяльність якого пов’язана з експлуатацією обладнання підвищеної небезпеки. Таке ведення справ є прямим порушенням  ст. 21 Закону України «Про охорону праці». Під час проведених заходів оперативники вилучили 4,5 тис. літрів скрапленого газу на загальну суму 35,5 тис. грн. та обладнання заправки на суму майже 270 тис. грн. У відношенні бізнесмена оперативники склали протокол про адміністративне правопорушення за ч.2 ст. 164 КУпАП. Подальшу долю вилученого обладнання та скрапленого газу буде вирішувати суд згідно діючого законодавства.

 

Щодо змін у порядку обліку платників податків і зборів

Наказом Міністерства фінансів  від 22.04.2014 р. № 462  затверджені зміни в Порядок обліку платників податків і зборів. Цей порядок  набув чинності 6 червня 2014 року. Зокрема, оновлені наступні форми реєстраційних документів :- довідка про узяття на облік платника податків (форма № 4-ОПП); - довідка про зняття з обліку платника податків (форма № 12-ОПП); - заява про видачу довідки про відсутність заборгованості по податках, зборах і платежах; - заява для юридичних осіб і їх відособлених підрозділів (форма № 1-ОПП); - заява про реєстрацію постійного представництва нерезидента в Україні як платника податку на прибуток (форма № 1-РПП); - реєстраційна заява для самозайнятих осіб (форма № 5-ОПП); - заява про ліквідацію або реорганізацію платника податку (форма № 8-ОПП); - довідка про відсутність заборгованості по податках і зборах (форма № 20-ОПП). Крім того, виключено обов’язок подання до контролюючого органу змін, які внесено суб’єктом господарювання до Єдиного державного  реєстру юридичних та фізичних осіб – підприємців (далі – єдиний державний реєстр), та змін, про які платник повідомив контролюючий орган за основним місцем обліку. Отже платник податків зобов’язаний повідомляти контролюючий орган про внесення змін до даних або документів, що подаються для взяття на облік згідно з порядком обліку, крім змін, які вносяться до єдиного державного реєстру, та змін, про які платник податків повідомив за основним місцем обліку. У такому випадку суб’єкт господарювання повинен протягом 10 календарних днів з дня внесення змін до зазначених документів подати до контролюючого органу уточнені документів у такому ж порядку, як і при взятті на облік. Додаткова реєстраційна заява за формами № 1-ОПП, № 5-ОПП подається з позначкою «Зміни»або за формою № 1-РПП – з позначкою «Перереєстрація, зміни».

Також змінено порядок переведення платників податків на обслуговування з одного контролюючого органу до іншого, у зв’язку зі зміною місцезнаходження(місця проживання платника., пов’язаною зі зміною адміністративно-територіальної одиниці. Ознайомитись з усіма змінами в порядку обліку платників та повним текстом документу можна на офіційному  сайті  Міністерства доходів і зборів України http://minrd.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/63215.html.

 

З початку року на Харківщині до бюджету надійшло майже 4 мільярди гривень ЄСВ

Про це розповіли фахівці управління доходів і зборів з фізичних осіб ГУ Міндоходів у Харківській області. При цьому, з початку червня платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування Харківського регіону перерахували на рахунки Держказначейства  576,9 мільйона гривень. Як зазначають працівники Міндоходів, за п’ять місяців поточного року додатково до бюджету спрямовано понад 100 мільйонів гривень ЄСВ. Наразі на Слобожанщині щомісячно подають звіти та сплачують єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування близько 40 тисяч платників.

 

Штраф за несвоєчасну сплату податку на нерухоме майно

Податкове зобов’язання за звітний рік з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачується:

а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (повідомлення-рішення надсилаються контролюючим органом до 1 липня року, що настає за звітним);

б) юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації (пп. 265.10.1 п. 265.10 ст. 265 Податкового кодексу України).

Якщо платник податку на нерухоме майно не сплачує вчасно податок, то він притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Після закінчення встановлених ПКУ строків погашення узгодженого грошового зобов’язання на суму податкового боргу нараховується пеня із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Порядок нарахування штрафних санкцій та пені визначений статтями 126 і 129 ПКУ.

 

Хто не має права на оформлення облігацій внутрішньої державної позики для відшкодування ПДВ?

Позбавлені права на оформлення облігацій внутрішньої державної позики для відшкодування ПДВ платники податку, стосовно яких здійснюється кримінальне провадження за ухилення від сплати податку. Оформлення таким платникам відшкодування сум податку облігаціями не здійснюється до остаточного вирішення справи по  суті.

 

Електронний кабінет – це можливість отримання інформації про стан розрахунків з бюджетом по податках і зборах в онлайн-режимі.

Для отримання інформації про стан розрахунків з бюджетом по податках і зборах в онлайн-режимі платники податків можуть скористатись послугами онлайн-сервісу Міндоходів – «Електронний кабінет платника податків».Як і інші працюючі сервіси, особистий кабінет зорієнтований на підвищення рівня комфорту під час взаємодії з контролюючими органами та на скорочення витрат часу для відвідин органів доходів і зборів. Електронний кабінет платника податків, зокрема, дає змогу побачити стан розрахунків із бюджетом по податках і зборах, підготувати, заповнити й надіслати податкову звітність в електронному вигляді, перевірити звітність на наявність арифметичних помилок, переглянути подану звітність незалежно від способу її подання. До того ж використання електронного сервісу забезпечує доступ платника податків до податкового календаря, який нагадає користувачу терміни надання податкової звітності та сплати податків і зборів. Окрім цього, клієнт може переглянути свої облікові дані за даними Міндоходів. Вхід до Електронного кабінету здійснюється шляхом авторизації на веб-ресурсі Міндоходів за допомогою електронного цифрового підпису-про це повідомив начальник Західної ОДПІ м. Харкова  Олександр Палій.

 

Скасувати сертифікати ключів можна в будь-якому представництві акредитованого Центру сертифікації ключів Міндоходів

Міндоходів нагадує користувачам цифрових підписів, які отримали такі послуги на території Луганської та Донецької областей, що скасувати сформований сертифікат ключа можна у будь-якому представництві акредитованого Центру сертифікації ключів Міндоходів. Для цього юридичні та фізичні особи повинні подати письмову заяву відповідно до встановленого Регламентом порядку. Заява фізичної особи має бути засвідчена особистим підписом, а юридичної – підписом уповноваженого представника та печаткою юридичної особи. Якщо ж заявник не може цього зробити через втрату реєстраційних та інших документів, на підставі яких формувались сертифікати, він має право звернутися до представництв Центру із заявою про таке скасування у зв’язку з компрометацією особистих ключів. У такому випадку встановлення власника цифрового підпису здійснюється за паспортом громадянина України та копією картки платника податків (за наявності). Оформити відповідне звернення та отримати усю необхідну консультацію можна в адміністраторів реєстрації представництв АЦСК ІДД Міндоходів, перелік яких розміщено тут. Загалом, з початку року послугами акредитованого Центру сертифікації ключів скористалися 380,4 тис. клієнтів, кількість яких порівняно з відповідним періодом минулого року зросла в 1,6 раза. Їм безкоштовно видано 1,08 млн. цифрових підписів. 

 

 

27 червня 2014 року – останній день сплати ПДВ за травень

Суб’єкти господарювання, які звітують з ПДВ помісячно, податкову декларацію за травень 2014 року подають до 20 червня 2014 року включно. Водночас, останнім днем сплати суми податкового зобов’язання, зазначеної у поданій податковій декларації, буде 27 червня 2014 року. Тобто, платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку подання податкової декларації. Якщо останній день строку сплати суми податкового зобов’язання припадає на вихідний або святковий день, то сплатити необхідно раніше. Нагадуємо, що термін сплати податків і зборів, у такому випадку, не переноситься. Відповідна норма визначена п.49.18 ст.49 та п.57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями.

 

Податкова знижка за переобладнання транспортного засобу

Платник податку на доходи фізичних осіб має право включити до податкової знижки витрати, сплачені таким платником податку у зв’язку з переобладнанням транспортного засобу для роботи з використанням у вигляді палива моторного сумішевого біоетанолу,  біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива.

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими – про це зазначив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

 

Шановні громадяни!

Західна ОДПІ м. Харкова   повідомляє, що земельний податок у 2014 році громадянам необхідно сплатити до 29 серпня 2014 року .

Пільга для третьої дитини.

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що родина, в якій з’являється третя дитина, при наявності документів (посвідчення тощо), які підтверджують статус багатодітної сім’ї та дітей з такої сім’ї, починаючи з місяця набуття статусу багатодітної сім’ї не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за умови перебування у власності такої сім’ї не більше одного житлового об’єкта. Водночас за період з 1 січня звітного року до початку того місяця, в якому було набуто статус багатодітної сім’ї, податок сплачується на загальних підставах.

 

 

Сплачуйте митний платіж вчасно

У разі розміщення товарів на тимчасове зберігання митні платежі мають бути сплачені не пізніше дня закінчення строку тимчасового зберігання. Якщо до закінчення зазначеного строку ці товари поміщуються у митний режим, який передбачає сплату митних платежів, митні платежі мають бути сплачені не пізніше випуску товарів відповідно до цього режиму. У разі вивезення товарів з митної території України вивізне мито має бути сплачене не пізніше дня прийняття органом доходів і зборів митної декларації для митного оформлення, якщо інше не встановлено Митним кодексом України (далі – МКУ).У разі зміни митного режиму платежі мають бути сплачені не пізніше дня випуску товарів у наступному митному режимі.

 

Індексація заробітної плати

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що для працівника, якого прийнято на роботу, наприклад, з 01 січня 2014 року, індекс споживчих цін обчислюється з січня 2014 року, і право на індексацію його заробітної плати настало у травні 2014 року на індекс 3% (індекс споживчих цін за січень — березень 2014 року). Надалі сума індексації збільшуватиметься з урахуванням фактичних індексів споживчих цін за наступні місяці.

(Лист Міністерства соціальної політики України від 21.05.2014 №5080/0/14-14/10).

 

Складання податкової накладної.

У разі складання податкової накладної у паперовому вигляді вона заповнюється за встановленою формою шляхом: або видруковування такої форми із подальшим заповненням її платником податку на додану вартість розбірливим почерком ручкою з чорнилом (пастою) синього або чорного кольору без підчисток і виправлень тексту та цифрових даних; або заповнення її в електронному вигляді з подальшим видруковуванням. Друкована податкова накладна може бути як із клітинками, так і без них. Якщо через значну кількість рядків розділу I податкова накладна оформлена на декількох сторінках, уповноважена особа підписує та скріплює печаткою останню сторінку такої податкової накладної – про це повідомила перший заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова  Світлана Хайхан.

 

 

Працівника звільняємо - форму №1-ДФ заповняємо.

У разі звільнення працівника необхідно вірно заповнювати податковий розрахунок за формою №1-ДФ та графу 7 «Дата звільнення з роботи», в даній графі повинна стояти дата, яка збігається з датою звільнення зазначеною в трудовій книзі даного робітника. У разі неодноразового прийняття фізичної особи на роботу та її звільнення з роботи у звітному кварталі, про таку особу потрібно заповнювати стільки рядків, скільки разів інформація про зміну місця роботи особи зустрічається у звітному кварталі - про це нагадав заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

 

Випускникам необхідно завчасно подбати за власний ідентифікаційний номер.

Для отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків, потенційний абітурієнт звертається до Центрів обслуговування платників за місцем проживання. З собою потрібно мати оригінал паспорта. У разі, коли випускник ще не досягнув 16-річчя, подбати про реєстраційний номер облікової картки платника податків повинні батьки. Для цього необхідно пред`явити свідоцтво про народження дитини та паспорт громадянина України одного з батьків (усиновителя, опікуна, піклувальника). Якщо свідоцтво про народження дитини видане не українською мовою, то треба подати засвідчений у встановленому законодавством порядку переклад такого свідоцтва українською мовою. Зазвичай документ (довідка), що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі видається протягом п’яти робочих днів з дня звернення фізичної особи, її законного представника або уповноваженої особи до державної податкової інспекції за місцем проживання. У такому документі зазначається реєстраційний номер облікової картки. Щоб уникнути черг та непорозумінь в період вступної кампанії працівники податкової інспекції звертаються з проханням до майбутніх абітурієнтів не відкладати візит до податкової інспекції на останні дні.

 

Змінені розміри ЄСВ для осіб, що бажають брати участь в добровільному соціальному страхуванні.

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що з 1 травня 2014 року діють нові розміри ЄСВ для осіб, що бажають добровільно брати участь в загальнообов`язковому державному соціальному страхуванні. Так, члени фермерських і особистих селянських господарств, залежно від виду страхування, сплачують ЄСВ в наступних розмірах: на випадок безробіття - 0,5 %;  у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності - 1,7 %;  від нещасного випадку - 1,61 %; на пенсійне страхування - 34,3 %.Особи, які досягли 16-річного віку і не відносяться до платників ЄСВ, визначеним пунктами 2-14 частин 1 статті 4 Закони № 2464, сплачують внески на пенсійне страхування у розмірі 34,3 %. Відповідні зміни передбачені Законом України від 27.03.2014 р. № 1166 - VII.

 

Мораторій на примусове відчуження майна

З метою підтримки громадян України, які мають невиконані зобов’язання за договорами споживчого кредиту в іноземній валюті (валютних кредитів), укладеними з фінансовими установами та банками України, запроваджено мораторій на примусове відчуження рухомого і нерухомого майна позичальників (боржників), що мають кредитні зобов’язання за такими договорами. Зокрема, передбачено, що не може бути примусово стягнуте (відчужене без згоди власника) нерухоме житлове майно, яке вважається предметом застави та/або предметом іпотеки за умови, що: таке нерухоме житлове майно використовується як місце постійного проживання позичальника/майнового поручителя або є об’єктом незавершеного будівництва нерухомого житлового майна, що перебуває в іпотеці, за умови, що у позичальника або майнового поручителя у власності не знаходиться інше нерухоме житлове майно; загальна площа такого нерухомого житлового майна (об’єкта незавершеного будівництва нерухомого житлового майна) не перевищує 140 м2 для квартири та 250 м2 для житлового будинку. Закон набрав чинності з 07.06.2014 р. та втрачає чинність з дня набрання чинності законом, який врегульовує питання особливостей погашення основної суми заборгованості, вираженої в іноземній валюті, порядок погашення (урахування) курсової різниці, що виникає у бухгалтерському та/або податковому обліку кредиторів та позичальників, а також порядок списання пені та штрафів, які нараховуються (були нараховані) на таку основну суму заборгованості.

 

Українським виробникам відкриють широкий доступ до ринку ЄС

 В Західній ОДПІ м. Харкова  повідомляють, що українським виробникам відкриють широкий доступ до ринку ЄС. Європейський союз в односторонньому порядку надасть Україні автономні торговельні преференції. Термін сплати ПДФО за поданою річною декларацією про майновий стан та доходи Відповідно до п. 179.7 ст. 179 розділу IV Податкового кодексу України фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.

 

Спеціальні режими оподаткування.

Листом Міндоходів України від 14.04.2014 р. № 8756/7/99-99-15-04-01-17 повідомлено про внесені з 01.04.2014 р. зміни до деяких положень Податкового кодексу України щодо справляння збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності (далі - збір). Зокрема, зазначено, що до платників збору - суб’єктів господарювання та їх відокремлених підрозділів, у тому числі уповноважених осіб договорів простого товариства, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів, додалися суб’єкти, які: • споживають видобутий ними природний газ як паливо або сировину; • споживають імпортований ними природний газ як паливо або сировину. При цьому останні повинні сплачувати збір до або в день подання митної декларації.

Платник єдиного податку 2-ї групи отримав попередню оплату в період відпустки.

Податковий кодекс не передбачає будь-яких обмежень щодо отримання доходів єдинниками на період місячної відпустки або у терміни перебування на лікарняному.

Одночасно такі доходи повинні бути відображені в книзі обліку доходів та, відповідно, в податковій декларації платника єдиного податку. Поряд із цим, якщо фактичний вид діяльності платника унеможливлює отримання ним коштів під час відпустки або хвороби (роздрібна торгівля, надання послуг тощо), то такий платник не може звільнятися від сплати єдиного податку в порядку п. 295.5 ст. 295 ПКУ, оскільки отримання коштів є підтвердженням фактичного здійснення зазначеної діяльності у період відпустки/хвороби.

 

Змінено мінімальні ціни на алкоголь

«З 17 червня 2014 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.06.2014 р. № 177, якою встановлено нові мінімальні ціни на алкоголь. Даною постановою підвищуються мінімальні ціни на алкогольні напої та вина», - про це повідомив начальник Західної ОДПІ м. Харкова Олександр Палій. Так, підвищення відбудеться у два етапи: з 17 червня до 31 липня 2014 року і з 1 серпня 2014 року. Зауважимо, що в новій редакції розмірів мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв окремими позиціями виділені віскі; ром та інші спиртові дистиляти та спиртні напої, отримані шляхом перегонки зброджених продуктів із цукрової тростини; джин та ялівцева настоянка.

 

Ставка єдиного податку для платників єдиного податку у разі використання ними праці найманих працівників.

Відповідно до п. 293.1 ст. 293 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями ставки єдиного податку встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, та у відсотках до доходу (відсоткові ставки). Зокрема, у п. 293.2 ст. 293 ПКУ визначені межі розміру фіксованих ставок, які встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць для платників єдиного податку першої та другої груп. У разі здійснення платниками єдиного податку першої і другої груп кількох видів господарської діяльності застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений для таких видів господарської діяльності (п. 293.6 ст. 293 ПКУ). У разі здійснення платниками єдиного податку першої і другої груп господарської діяльності на територіях більш як однієї сільської, селищної або міської ради застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений ст. 293 ПКУ для відповідної групи таких платників єдиного податку (п. 293.7 ст. 293 ПКУ). Ставки єдиного податку у відсотках до доходу (відсоткові ставки) для фізичних осіб – підприємців - платників єдиного податку третьої та п’ятої груп, визначені у п. 293.3 ст. 293 ПКУ. Слід зазначити, що згідно з п. 293.4 ст. 293 ПКУ ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої - третьої і п’ятої груп у розмірі 15 відсотків: 1) до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у п. п. 1, 2, 3 п. 291.4 ст. 291 ПКУ; 2) до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесеного до першої або другої групи; 3) до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у гл. 1 Розділу ХІV ПКУ; 4) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування. Разом з цим, нормами ПКУ не передбачено збільшення ставок єдиного податку для фізичних осіб – підприємців - платників єдиного податку другої, третьої і п’ятої груп в залежності від використання ними праці найманих працівників.

 

Строк зберігання документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, становить 1095 днів.

Документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків і зборів, повинні зберігатися 3 роки. Після закінчення строків зберігання документів суб`єкт господарювання, в установленому законодавством порядку передає їх до архіву. «Разом з тим, якщо зазначені вище документи, пов`язані з предметом перевірки, проведенням процедури адміністративного оскарження прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення або судового розгляду, то такі документи повинні зберігатися до закінчення перевірки та передбаченого законом строку оскарження прийнятих за її результатами рішень та/або вирішення справи судом, але не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності», про це повідомила заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олена Клімова.

 

Нова податкова адреса - новий електронний цифровий підпис.

Коли у платника податків виникають зміни облікових даних (змінюються посадові особи, податкова адреса, у тому числі у межах одного адміністративного району), то у строк до моменту подання наступної електронної звітності потрібно отримати нові посилені сертифікати відкритих ключів на посадових осіб платника, які мають право підпису документів, та переукласти договір про визнання електронних документів. Якщо договір про визнання електронних документів укладається в електронній формі, то електронний цифровий підпис (ЕЦП) платника податків та його посадових осіб імпортуються в базу сертифікатів разом із договором. Тому для імпортування в базу сертифікатів нового ЕЦП зазначений договір необхідно переукласти. Крім цього, платник податку може надіслати в орган доходів і зборів за допомогою засобів телекомунікаційного зв'язку податкові документи в електронному вигляді після того як з органом доходів і зборів укладено договір про визнання електронних документів, а також органу доходів і зборів надано посилені сертифікати відкритих ключів, сформовані акредитованим центром сертифікації ключів.

 

На Харківщині виявлено 1365 «нелегальних» працівників .

В ГУ Міндоходів у Харківській області зазначають, що питання легалізації заробітної плати набуває особливої актуальності, адже від цього залежить як рівень соціального захисту людини, так і розвиток міста та області. Виплата заробітної плати «у конвертах» для держави – це недоотримання податків, а для працівника - низький рівень соціального пакету та пенсії в подальшому. Сьогодні вкрай важливо, щоб кожний працівник, який погоджується отримувати заробітну плату таким чином, розумів наслідки свого вчинку. Тому одним із важливих напрямів діяльності територіальних органів Міндоходів у Харківській області є робота по легалізації робочих місць та виявленню фактів отримання заробітної плати «в конвертах». Для цього фахівцями вживаються як контрольно - перевірочні, так і інші заходи (зустрічі з працедавцями, які не виконують мінімальні гарантії по оплаті праці, засідання робочих груп тощо). Так, в результаті контрольно-перевірочної роботи, за п’ять місяців поточного року виявлено 1365 громадян, що не були оформлені згідно вимог законодавства працедавцями та отримували нелегальну заробітну плату (за п’ять місяців 2013 року – 205 громадян). За період січень-травень було встановлено 26 фактів виплати громадянам заробітної плати «в конвертах».За підсумками вжитих заходів у 2014 році додатково до бюджету надійшло платежів на суму майже 962 тис. гривень.

 

27,4 млн. грн. єдиного податку надійшло від платників Ленінського та Жовтневого районів м. Харкова з початку року.

За словами начальника Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області Олександра Палія, це на 4437,0 тис. грн. або на 19%  більше, ніж за аналогічний період минулого року. Вагома частка цієї суми сплачена фізичними особами – підприємцями – 18142,9 тис. грн. Від спрощенців – юридичних осіб до бюджету надійшло 9323,3 тис. грн. Нагадаємо, що платники мають можливість подавати заяви про перехід на спрощену систему оподаткування в електронному вигляді, до того ж за власним рішенням протягом року вони мають змогу змінювати групу або ставку податку.

 

Умови звільнення від оподаткування митними платежами припасів, які ввозяться на митну територію України.

Від оподаткування митними платежами при ввезенні на митну територію України звільняються припаси, які: - ввозяться морськими, річковими та повітряними суднами та залишаються на борту цих суден; - ввозяться засобами залізничного та автомобільного транспорту, що здійснюють міжнародні перевезення товарів та/або пасажирів, і призначені для споживання особами, які перебувають на борту цих транспортних засобів, за умови, що: - вони придбані тільки в країнах, територію яких перетинав відповідний транспортний засіб; - всі належні митні платежі щодо них сплачено в країнах, де вони були придбані. - необхідні для експлуатації і технічного обслуговування транспортних засобів, які прибувають на митну територію України, якщо вони залишаються на борту цих транспортних засобів під час їх перебування на цій території. Відповідна норма визначена ст. 224 Глави 34 Розділу VI Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VI зі змінами та доповненнями.

 

Як заповнюються графи 5 і 6 податкової накладної у разі постачання послуг?

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). Це визначено п. 201.7 ст. 201 р.V Податкового кодексу України. У разі складення податкової накладної на повне постачання послуги, або на суму коштів, що надійшла на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) в повному обсязі, у графі 5 податкової накладної зазначається одиниця виміру «послуга», а в графі 6 зазначається «1». У разі складення податкової накладної на часткове постачання послуги, або на суму попередньої оплати частини вартості послуги, у графі 5 податкової накладної зазначається слово «послуга», а в графі 6 - відповідна частка наданої (оплаченої) послуги у вигляді десяткового дробу. Наприклад, у разі постачання частини послуги, яка відповідає половині обсягу, вказаного у договорі, або у разі отримання суми попередньої оплати половини договірної вартості послуги, у графі 6 вказується число «0,5». Форму податкової накладної та Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 14.01.2014 № 10, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.01.2014 за № 185/24962. Також, з цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у загальнодоступному інформаційно - довідковому ресурсі (дане питання у категорії 101.19). Скористатися послугою можна за електронною адресою (http://zir.minrd.gov.ua) або через веб - портал Міндоходів (вкладинка «Інформаційно - довідковий ресурс»).

 

Щодо реєстрації бізнесу іноземцю .

Аби іноземні громадяни могли відкрити бізнес в Україні, потрібно, щоб вони перебували на території України на законних підставах. Для цього іноземцям слід зареєструвати в Україні свій паспорт або оформити посвідку на проживання. Окрім зареєстрованого місця проживання, іноземцю, так само як і громадянину України, потрібно зареєструватися в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, тобто отримати документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків. Щоб одержати довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків іноземцю треба подати до територіального Головного управління Міндоходів Облікову картку фізичної особи-платника податків за формою № 1ДР, до якої слід додати документ, що посвідчує особу, та засвідчений в установленому законодавством порядку його переклад українською мовою (після пред'явлення повертається) і копію такого перекладу (крім осіб, які мають посвідки на постійне проживання або посвідки на тимчасове проживання в Україні). Порядок реєстрації фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.12.2013 р. №779.

 

Нараховані, але не сплачені проценти за кредитним договором Підприємство користується кредитними коштами. Проценти за користування кредитом підприємство нараховує, але не сплачує. Чи можна нараховані, але не сплачені суми процентів включати до складу податкових витрат?

Так, платник податку на прибуток має право на податкові витрати в частині фінансових витрат. До таких витрат належать витрати на нарахування процентів, зокрема, за користування кредитами в межах норм, встановлених Податковим кодексом, пов’язані із запозиченнями (крім фінансових витрат, включених до собівартості кваліфікаційних активів відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку) (пп. 138.10.5 п. 138.10 ст. 138 Кодексу). Такі витрати визнаються витратами того звітного періоду, в якому вони були здійснені, згідно з правилами бухгалтерського обліку з урахуванням того, що датою визнання та сумою витрат платника податку від здійснення кредитно-депозитних операцій є дата визнання процентів та їх сума, визначені згідно з правилами бухгалтерського обліку (пп. 138.5.2 п. 138.5 ст. 138 Податкового кодексу). Отже, сума нарахованих, але не сплачених процентів за користування кредитними коштами враховується у складі податкових витрат підприємства при визначенні податкового зобов’язання незалежно від того, чи було здійснено перерахунок таких коштів банку, за умови, що отримані кредитні кошти використовуються у господарській діяльності платника податку та не капіталізовані. Однак якщо банк-кредитор відмовиться від отримання процентів або за цією заборгованістю закінчиться термін позовної давності, визначений ст. 102 Податкового кодексу (1095 днів), нараховані, але не сплачені проценти матимуть статус безповоротної фінансової допомоги, які на підставі пп. 135.5.4 п. 135.5 ст. 135 Податкового кодексу платник-позичальник зобов’язаний включити до складу доходів.

 

Електронний проїзний квиток.

 Чи може електронний проїзний документ на залізничному транспорті бути підставою для включення його вартості до складу витрат підприємства? Відповідно до п. 4 ст. 9 розділу II Закону України від 06.07.95 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», пп. 4.4.7 пп. 4.4 п. 4 Положення про Міністерство інфраструктури України, затвердженого Указом Президента України від 12.05.2011 р. № 581, спільним наказом Мінінфраструктури України та Міндоходів України від 30.05.2013 р. № 331/137 затверджено Порядок оформлення розрахункових і звітних документів при здійсненні продажу проїзних і перевізних документів на залізничному транспорті (далі — Порядок). Вимоги щодо електронних документів визначено у розділі V Порядку. Згідно з положеннями цього розділу обов’язковим елементом візуальної форми електронного проїзного (перевізного) документа є його унікальний код. Посадочний документ, перевізний документ, документ на повернення, документ на послуги (візуальна форма електронного проїзного документа) роздруковуються на паперовому носії або зберігаються як сукупність електронних даних (мобільний телефон, смартфон, планшет, компактний персональний комп’ютер, чіп-картка тощо). Тобто всі перелічені вище документи, роздруковані на паперовому носії, є розрахунковими документами (транспортними квитками). Таким чином, витрати на відрядження працівника на проїзд (у тому числі перевезення багажу, бронювання транспортних квитків) як до місця відрядження і назад, так і за місцем відрядження можуть бути включені до складу витрат платника податку лише за наявності підтвердних документів, що засвідчують вартість цих витрат, зокрема у вигляді електронних квитків, посадкового талона та документа про оплату.

 

Витрати на оплату призовників .

Яким чином у складі податкових витрат підприємства враховуються витрати на виплату середньої заробітної плати працівників (перебувають у трудових відносинах з підприємством), призваних на військові збори та службу у військовому резерві? Відповідно до п. 11 ст. 29 Закону України від 25.03.92 р. № 2232-XII «Про військовий обов’язок і військову службу» за призваними на збори військовозобов’язаними на весь період зборів та резервістами на весь час виконання ними обов’язків служби у військовому резерві, включаючи час проїзду до місця їх проведення і назад, зберігаються місце роботи, а також займана посада та середня заробітна плата на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування і форм власності. Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2006 р. № 1644 «Про порядок і розміри грошового забезпечення та заохочення військовозобов’язаних та резервістів» передбачено, що виплата середнього заробітку військовозобов’язаним, у тому числі резервістам, призваним на збори, проводиться підприємствами, установами та організаціями, в яких працюють призвані на збори громадяни, з наступним відшкодуванням цих витрат за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті на утримання Міністерства оборони України та інших центральних органів виконавчої влади, які здійснюють керівництво військовими формуваннями. Згідно з п. 142.1 ст. 142 Податкового кодексу до складу витрат платника податку включаються витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (далі — працівники), які включають нараховані витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів, робіт, послуг, витрати на оплату авторської винагороди та за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-яка інша оплата у грошовій або натуральній формі, встановлена за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами розділу IV Податкового кодексу). До складу фонду додаткової заробітної плати входить, зокрема, оплата за невідпрацьований час, а саме: оплата працівникам, які залучаються до виконання державних або громадських обов’язків, якщо вони виконуються в робочий час (пп. 2.2.12 п. 2.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держстату України від 13.01.2004 р. № 5). Водночас у разі відшкодування витрат із відповідних джерел на оплату працівникам, які залучаються до виконання державних або громадських обов’язків за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті, отримане бюджетне відшкодування відповідно до вимог пп. 137.2.3 п. 137.2 ст. 137 Податкового кодексу визнається доходом протягом тих періодів, у яких було здійснено витрати, пов’язані з виконанням умов цільового фінансування.

 

Чи можна отримати платнику належне відшкодування ПДВ після анулювання його реєстрації як платника ПДВ?

: Якщо платник податку, реєстрація якого анулюється, має податкові зобов’язання за результатами останнього податкового періоду, то така сума податку враховується в суму зменшення бюджетного відшкодування, а в разі його відсутності у строки, визначені Податковим кодексом України, платник зобов’язаний погасити суму податкових зобов’язань або податкового боргу з цього податку, що виникли до такого анулювання, за їх наявності, незалежно від того, залишатиметься така особа зареєстрованою як платник цього податку на день сплати такої суми податку чи ні. (пп. 184.8 ст.184 Податкового кодексу). Водночас, якщо за результатами останнього податкового періоду платник має право на отримання бюджетного відшкодування, то таке відшкодування надається протягом строків, визначених Податковим кодексом України, незалежно від того, чи буде така особа залишатися платником ПДВ на дату отримання такого бюджетного відшкодування, чи ні (п. 184.9 ст.184 Податкового кодексу України.).

 

Фізична особа – підприємець найняла працівника. Коли виникає обов’язок нарахування та утримання ЄСВ із суми заробітної плати (доходу) найманого працівника?

Відповідно до абзацу четвертого частини 4 ст.5 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» обов’язки платників єдиного внеску на загальнообов`зякове державне соціальне страхування виникають у осіб, зазначених у п.2,3,6,7 та 8 частини 1 ст.4 зазначеного закону (найманих працівників), - з дня укладання трудового договору (контракту) чи цивільно – правового договору. Отже, у роботодавців обов’язки нарахування та утримання ЄСВ із сум заробітної плати (доходу) найманих працівників виникають з дня укладання трудового договору (контракту) чи цивільно – правового договору з найманими працівниками.

 

У яких випадках єдинники змінює групу платника єдиного податку

Як правило, він це робить добровільно. При цьому, якщо зміна групи пов’язана з перевищенням обсягу доходу чи наданням послуг у другій групі загальносистемникам , перехід дозволено тільки до старшої групи. У решті випадків можна перейти до будь-якої групи на вибір. Головне – єдинник має відповідати умовам роботи в новій групі- про це повідомив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко

 

Отримання дивідендів.

Підпунктом 136. 1.12 п. 136.1 ст. 136 Податкового кодексу встановлено , що дивіденди , отримані платником податку від іншого платника, у випадках , передбачених п. 153.3 ст 153 цього Кодексу, не враховуються при визначенні об’єкта оподаткування .  тобто до складу доходів платника податку на прибуток – юридичної особи, яка володіє часткою корпоративних прав, в іншому  суб’єкті господарювання не включаються суми дивідендів, отримані від інших платників податку на прибуток.

 

Що платники вважають  днем сплати єдиного внеску.

 При перерахуванні сум із поточного банківського рахунку днем сплати буде день списання банком або Держказначейством України суми платежу з рахунку підприємця, незалежно від часу її зарахування на рахунок Міндоходів. При сплаті готівкою – день прийняття банком до виконання документа на перерахування грошей разом із їх сумою – про це нагадав заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

 

Термін дії права на податкову знижку.

 Якщо платник податку до кінця податкового року,  наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні роки не переноситься. Оригінали документів, що підтверджують право на отримання податкової знижки, не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, установленого Податковим кодексом України.

 

Анулювання держреєстрації за неподання звітності.

У разі неподання протягом  року органам податків і зборів податкових  декларацій підприємницьку діяльність фізособи- підприємця можуть припинити. Таке припинення відбувається за рішенням суду, винесеним за позовною заявою органу податків і зборів, на обліку в якому перебуває  фізоособа – підприємець.

 

 Інформаційно-комунікаційний відділ  Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області