Заходи запобігання переохолодженню та обмороженню

          Теоретично людина здатна витримувати температуру до – 70С, але обмороження може настати вже при – 10 С. При високій вологості і дуже сильному вітрі обмороження відбувається навіть при температурі 0 С, тому так важливо вміти захистити себе від холоду.

          Для зменшення впливу низької температури на організм, необхідно знати, що тісний чи вологий одяг, взуття та пітливість ніг сприяють прискореному переохолодженню. Хронічні захворювання серцево-судинної системи, перенесенні травми, перевтома, захворювання, що передують виходу на вулицю, куріння і вживання алкогольних напоїв також сприяють переохолодженню організму. При температурі нижчий ніж – 30 С холод здатний зашкодити тканинам організму (починається відмирання клітин). А  при температурі від 10 С до – 20 С може статися спазм дрібних кровоносних судин, що призведе до порушення кровотоку.

          Різновидів обморожень декілька.

          Ознаки першого, найбільш легкого, відомі багатьом: ділянки білої шкіри, що після зігрівання червоніють (з’являється відчуття поколювання) і трохи набрякають. При цьому омертвіння шкіри не настає, хіба що починається невелике лущення.

          Ознаки другого ступеня обмороження дещо нагадують перший, але на уражених ділянках з’являються пухирці з прозорою рідиною. Після зігрівання біль, свербіж і печіння набагато сильніше, а період видужування близько двох тижнів.

          Ознаки обмороження третього ступеня – це пухирці наповненні вже не водою, а кров’янистою рідиною. При цьому клітини шкіри відмирають, а на уражених ділянках утворюються рубці і грануляції. Якщо постраждали нігті, то вони вже не відновлюються або виростають деформованими.

          Ознаки четвертого ступеня обмороження проявляються, коли людина піддається найбільш тривалій атаці холоду: пухирці вже не утворюються, омертвіння розпочинається в усіх шарах м’яких тканин. Холодом також можуть уражатися суглоби та кісті.

          Мороз може призводити до повного обмороження організму. При легких ступенях переохолодження людина блідне, покривається “гусячою шкірою”, її морозить. Під час більш тяжкого переохолодження людина відчуває сонливість і в неї притупляється свідомість, очі не чого не виражають, дихання слабке, можлива втрата свідомості, судоми, нудота.

          Як допомогти постраждалому з самого початку? Насамперед якнайшвидше перенести його в тепле приміщення, зняти одяг, постаратися зігріти розтиранням (при цьому краще не застосовувати вовну) до почервоніння ушкодженої ділянки. Якщо обмороження глибоке, розтирати людину не варто, треба обмежитися теплоізолюючою пов’язкою з марлі  і вати, накрити з верху клейонкою (за її відсутністю можна скористатися ковдрою, фуфайкою або шубою), а потім обов’язково треба викликати бригаду швидкої допомоги.

          Постраждалого треба напоїти гарячим чаєм, можна дати йому невелику кількість горілки: великі порції спиртного лише загострять стан – різкий вплив на звужені судини призведе до їхнього розриву. Для зменшення болю, запропонуйте аспірин, анальгін, нош-пу.

          Якщо має місце легке переохолодження, людині допоможе тепла ванна. Прибільш важких ступенях охолодження постраждалому потрібна допомога реаніматорів.

          Варто пам’ятати про дії, які тільки шкодять:

- розтирання постраждалого снігом (кровоносні судини дуже тендітні, їх можна пошкодити, мікросадини на шкірі також небезпечні);

- втирання олії, жиру і спирту (дані способи зігрівання малоефективні та шкідливі, особливо при глибоких обмороженнях);

- розрізання пухирів на обморожених ділянках шкіри (небезпечно через можливість занесення інфекції).

          Важливо не забувати, що перед виходом на вулицю в сильний мороз треба:

-        добре поїсти;

-        не змазувати обличчя зволожуючим кремом – користуватися лише жировою косметикою, а при сильних морозах і її на обличчя краще не наносити;

-        не прикрашати себе металевими прикрасами, а саме браслетами, натільними ланцюжками, каблучками..

Ви повинні знати, що в штиль температура повітря дорівнює – 10С, то при швидкості вітру в 10 м/сек., вона відповідатиме – 30,5 С. Тому з посиленням вітру необхідно відразу одягатися тепліше.

          Якщо ви відчуваєте, що холод підбирається до рук і ніг, не давайте морозу перемогти себе – не звертаючи увагу на навколишніх починайте пританцьовувати, ворушити пальцями. Пам’ятайте – коли ви перестанете відчувати пальці, то розминати їх у черевиках і рукавицях буде уже пізно, вам допоможе тільки тепло.

          Якщо Ви довгий час знаходитесь у холодному приміщенні радимо Вам вдягати натільну майку із бавовняних ниток, яка сплетена та має зовнішній вид схожий на кольчугу, вдягнувши її під сорочку, Повітря, що заповнить проміжки сплетеної кольчуги прекрасно захистять Ваші життєво важливі органи від переохолодження і дозволить відмовитися в мороз ще від одного товстого светра.

          Якщо, потрапивши в негоду, ви відчули озноб і раптову сонливість, повернувшись додому , відразу прийміть теплий душ або ванну (температура води повинна дорівнювати близько 40 С). Можна додати у ванну кілька чашок відвару шавлії, чебрецю чи календули. Ванну приймати десь близько 15 хв., після чого заваріть собі чай з малини, смородини або полуниці, вдягніть кілька шарів легкого, але теплого і вільного одягу. Усі ці процедури допоможуть зігрітися й уникнути застуди.

Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району ХМР