Здав металобрухт – платитимеш податок!

Відповідно до норм Податкового кодексу України (ПКУ) доходи, отримані платником податку за зданий (проданий) ним брухт чорних металів, включаються до його загального місячного оподатковуваного доходу та оподатковуються на загальних підставах за ставками 15% та/або 20% та військовим збором за ставкою 1,5%.

Так, згідно зі ст. 164 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу громадянина включаються суми винагород, виплат та інші доходи, крім доходів, які звільняються від оподаткування відповідно до ст. 165 ПКУ.

Враховуючи це, оскільки доходи, отримані платником податку за зданий (проданий) ним брухт чорних металів не входять до переліку доходів, визначених ст. 165 ПКУ, то такі доходи включаються до його загального місячного оподатковуваного доходу та оподатковуються на загальних підставах.

Особи, які відповідно до ПКУ мають статус податкових агентів, зобов’язані перерахувати із таких доходів податок на доходи та військовий збір. Крім цього, податковим агентам необхідно подати у строки, встановлені ПКУ для податкового кварталу, розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь громадян, а також суми утриманого з них податку до податкової інспекції за місцем свого розташування. 

Антикорупційна роль органів ДФС в рамках проведення процесу люстрації

Органи Державної фіскальної служби є одним із основних механізмів у процесі втілення в дію Закону України „Про очищення влади”. Саме на них покладено функції перевірки стосовно заборон, які згідно із Законом можуть бути застосовані до осіб у частині недостовірності відомостей, зазначених у поданих ними майнових деклараціях.

Загальний алгоритм проведення органами ДФС перевірки визначено Наказом Мінфіну „Про затвердження Порядку проведення перевірки достовірності відомостей, передбачених пунктом 2 частини п’ятої статті 5 Закону України «Про очищення влади», та форми висновку про результати такої перевірки”. Він включає наступні складові перевірки: одержання від відповідних органів інформації стосовно відомостей, зазначених у поданій декларації; порівняльний аналіз зазначених у деклараціях відомостей та наявної податкової інформації з метою з’ясування питань, що підлягають перевірці; одержання від особи, стосовно якої проводилась перевірка письмового пояснення і підтвердних документів щодо виявлених недостовірностей або невідповідностей; підготовка за встановленою формою висновку про результати перевірки та надсилання його до органу, від якого отримано запит про перевірку.

Одночасно з надсиланням висновку про результати перевірки контролюючий орган, який проводив перевірку, надсилає копію такого висновку до Міністерства юстиції України.

В середньому херсонські нотаріуси декларують 69 тис. грн доходів

З початку року до ДПІ у м. Херсоні вже відзвітували 37 херсонських приватних нотаріусів. Загалом вони задекларували  понад 2,5 млн грн доходів, та мають сплатити до бюджету 213 тис. грн ПДФО.

Нагадаємо, що особи, які мають намір здійснювати приватну нотаріальну діяльність, зобов'язані стати на облік в органах фіскальної служби за місцем постійного проживання як самозайняті особи та отримати довідку про взяття на облік (п. 178.1 Податкового кодексу).

За результатами звітного року приватний нотаріус подає податкову декларацію до 1 травня року, що настає за звітним. Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік приватний нотаріус здійснює самостійно згідно з даними, зазначеними в податковій декларації, та враховує документально підтверджені витрати. Сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій податковій декларації, приватний нотаріус зобов'язаний самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним.

Гаряча лінія „Пульс” зафіксувала 11 звернень від херсонців

З початку року на „Пульс” надійшло 11 звернень від херсонських платників податків. У переважній більшості телефонували громадяни – 5 разів, та представники юридичних осіб – 4 рази. Ще два дзвінки надійшли від місцевих підприємців.

Основні питання, що хвилювали херсонців, стосувались подання електронної звітності, реєстрації податкових накладних, процесу проведення перевірки, надання довідки про доходи, а також податкових консультацій та роз’яснень. 

На всі звернення відповіді надані у встановлений законодавством строк.

Нагадаємо, що „Пульс” це антикорупційний сервіс Державної фіскальної служби України. За номером телефону: (044)284-00-07 херсонці мають  можливість цілодобово повідомляти про неправомірні дії або бездіяльність працівників фіскальної служби.

Херсонські радіочастоти принесли у бюджет майже 330 тис. гривень

Така сума рентної плати за використання радіочастотного ресурсу України надійшла до бюджету протягом січня-лютого 2015 року. Це в чотири рази більше, ніж у січні-лютому минулого року.

Зазначимо, що на обліку в ДПІ у. Херсоні знаходиться 53 суб’єкта господарювання, які зобов’язані сплачувати цей збір. Серед них 45 підприємств та 8 підприємців. Ці суб’єкти господарювання мають бізнес в різних сферах економіки - охорона об’єктів, доставка та перевезення вантажів і пасажирів, цифрові комунікації тощо.

Цього початку року понад 4 тис. херсонців і переселенців офіційно стали платниками податків

З початку року до Центру обслуговування платників (ЦОП) ДПІ у м. Херсоні звернулись 4125 громадян для отримання реєстраційних номерів платників податків. Зазначимо, що звертались не лише херсонці, а й вихідці з АР Крим, Донецької та Луганської областей.

Загалом видано 1662 первинних карток платників податків та 2463 дублікатів.

Нагадаємо, що ЦОП ДПІ у м. Херсоні працює за графіком Пн., Чт. –  з 9 год. до 20 год.; Вт., Ср., Пт. з 9 год. до 18 год.; Сб. з 9 год. до 16 год. Неділя – вихідний день.

Херсонцям повертають частину сплачених до бюджету податків

Цього року херсонці активно декларують доходи з метою отримати право на податкову знижку. Зокрема, з початку року до ДПІ у м. Херсоні вже надійшло 568 декларацій про статки херсонців, які прагнуть скористатися податковою пільгою. Загалом вони задекларували 25 млн грн доходів, 4,6 млн грн витрат та, відповідно, 679 тис. податку до повернення.

Наразі вже опрацьовано 311 декларацій та повернуто херсонцям 368 тис. грн зайво сплаченого ПДФО.

Нагадаємо, що деклараційна кампанія триває до 1 травня. Разом із тим, реалізувати право на податкову знижку херсонці зможуть до кінця поточного року. Для того, щоб отримати податку пільгу, необхідно задекларувати доходи, отримані у 2014 році, та підтвердити понесені витрати. До таких витрат, зокрема, можна віднеси витрати на оплату відсотків за іпотечним кредитом, навчання, штучного запліднення та страхування.

Підприємці херсонських ринків працюватимуть без касових апаратів

Платники єдиного податку – фізичні особи другої і третьої груп при здійсненні діяльності на ринках, при продажу товарів дрібнороздрібної торговельної мережі через засоби пересувної мережі, а також платники єдиного податку першої групи не застосовують реєстратори розрахункових операцій. Така норма передбачена Податковим кодексом України та Законом України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”,

Тобто, всі інші платники єдиного податку при здійсненні готівкових розрахунків зобов’язані застосовувати касові апарати.

При цьому, обов'язкове застосування РРО платниками другої та третьої груп розпочинається з:

  • платниками єдиного податку третьої групи – з 1 липня 2015 року,
  • платниками єдиного податку другої групи – з 1 січня 2016 року.

Податковий компроміс: зворотній відлік розпочато

У херсонців залишилось фактично два тижні для подання документів  на участь у компромісі. Останній термін для цього спливає 16 квітня 2015 року.

Податковий компроміс – це режим звільнення від юридичної відповідальності платників податків та/або їх посадових осіб за заниження податкових зобов’язань з податку на прибуток та/або податку на додану вартість за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року з урахуванням строків давності, встановлених ст. 102 Податкового кодексу. Участь платників у податковому компромісі може бути лише добровільною.

Якщо платник податків прийняв рішення взяти участь у податковому компромісі, йому доведеться віддати до бюджету 5% від суми заниженого ним податкового зобов’язання, а інші 95% – вважатимуться погашеними. Наголошуємо, що штрафи та пеня при цьому не нараховуються.

Таким чином, це унікальна можливість закрити багато, перш за все, внутрішніх проблем підприємств. Тож пропонуємо херсонцям поквапитись та прийняти правильне рішення. Іншої можливості не буде.

На замітку херсонському адвокату

Правові засади здійснення адвокатської діяльності в Україні визначено Законом України „Про адвокатуру та адвокатську діяльність”. Разом з тим, порядок оподаткування доходів фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність як адвокати, регламентується Податковим кодексом України (ПКУ).

Відповідно до норм ПКУ, фізична особа, яка здійснює незалежну адвокатську діяльність не може бути підприємцем в межах такої адвокатської діяльності. Адвокатську діяльність мають право здійснювати фізичні особи, належним чином узяті на облік у фіскальних органах як фізичні особи, що провадять незалежну професійну діяльність.

Об’єктом оподаткування таких платників податків виступає сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом, та документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження незалежної адвокатської діяльності.

Ставка податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) становить 15(20)%. Якщо адвокат подає своєму податковому агенту довідку про взяття її на податковий облік, при виплаті доходу податковий агент не утримує з неї ПДФО, а такий адвокат включає свій дохід до річної податкової декларації про майновий стан і доходи та самостійно нараховує та сплачує ПДФО.

Крім того, за результатами звітного податкового року адвокат має також самостійно нарахувати військовий збір у розмірі 1,5% чистого оподатковуваного доходу, відобразити його у річній декларації та сплатити  до бюджету. За доходи, отримані у 2015 році, адвокати мають сплатити військовий збір до 01.09.2016 року.

З яким програмним забезпеченням працювати херсонському платнику ПДВ?

Починаючи з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) підлягають всі податкові накладні (ПН) та розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до неї, незалежно від розміру ПДВ в одній ПН та/або розрахунку коригування. 

З огляду на це, у херсонських платників ПДВ виникають питання щодо функціонування ЄРПН та пов'язаного з ним програмного забезпечення.

Звертаємо увагу на те, що для формування ПН в електронному вигляді платник податків самостійно обирає будь-яке програмне забезпечення, що формує вихідний файл у форматі, який розміщено на офіційному веб-порталі ДФС. Разом із тим, можна користуватися програмним забезпеченням «Системи формування та подання до органів ДФС засобами телекомунікаційного зв’язку податкової звітності, податкових накладних та реєстрів податкових накладних в електронному вигляді» та «Спеціалізоване клієнтське програмне забезпечення для формування та подання звітності до «Єдиного вікна подання електронної звітності».

Ці програми можна безкоштовно завантажити із банеру “Електронна звітність”, який розміщений на веб-порталі ДФС.

Податкова соціальна пільга у 2015 році для родин, що мають неповнолітніх дітей

Платник податку, який має двоє чи більше дітей віком до 18 років, для отримання податкової соціальної пільги (ПСП) надає працедавцю заяву, а також:

  • копію свідоцтва (дубліката свідоцтва) про народження дитини (дітей) або документ, що підтверджує встановлення батьківства при усиновленні дітей;
  • копію рішення органу опіки  і піклування про встановлення  опіки чи піклування (якщо із  заявою звертається опікун або  піклувальник).

Відомості про те, що чоловік (дружина) такого платника податку при одержанні податкової соціальної пільги за місцем роботи не користується правом на збільшення розміру доходу кратно кількості дітей відображаються у заяві.

При цьому, окремої форми заяви або довідки – підтвердження того, що чоловік або дружина не користується правом на збільшення розміру доходу кратно кількості дітей нормами ПКУ та іншими нормативно-правовими актами не передбачено.

Звертаємо увагу, що ПСП застосовується лише за одним місцем роботи. Прожитковий мінімум на 01.01.2015 року для працездатної особи складає 1218 гривень. З урахуванням цього, податкова соціальна пільга у 2015 році має такі розміри: 100 % = 1218×0,50 = 609 грн; 150 % ПCП = 913,50 грн, 200 % ПCП = 1218 гривень. ПСП може бути застосована до доходу працівника у вигляді заробітної плати та прирівняних до неї виплат, якщо його розмір не перевищує прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи на 01 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого дo найближчих 10 гривень. Тобто, максимальний розмір доходу, до якого застосовується податкова соціальна пільга у 2015 році = 1218×1,4 ≈ 1710 грн.

Херсонець успадкував більше 2 млн гривень доходів

В рамках „Деклараційної кампанії 2015” близько сімдесяти херсонців прозвітували податковій інспекції про отриманий у минулому році спадок. Загалом міські спадкоємці задекларували понад 8 млн грн доходів. Відповідно до норм Податкового кодексу, вони мають сплатити до бюджету більше 300 тис. грн податку на доходи фізичних осіб (ПДФО).

Зазначимо, що один із декларантів отримав спадок у розмірі 2,3 млн гривень. Спадок був отриманий від родича, який не є членом сім’ї першого ступеня споріднення, тож підлягає оподаткуванню за ставкою 5%. Таким чином, декларант має сплатити до бюджету 114 тис. грн ПДФО.

Нагадаємо, що Деклараційна кампанія офіційно стартувала з 1 січня і триватиме до 1 травня цього року. Доходи громадян, отримані у вигляді дарунків, спадщини, призів тощо, підлягають оподаткуванню відповідно до норм податкового кодексу України.

Декларацію можна подати як у паперовому, так і в електронному вигляді. Детальну консультацію із питань декларування доходів громадян херсонці можуть отримати в Центрі обслуговування платників ДПІ у м. Херсоні за адресою: вул. І. Кулика, 143а, вікно №7 або за телефоном 32-74-40.

Як нараховується ЄСВ, якщо херсонець працює на 0,75 ставки?

Якщо база нарахування єдиного соціального внеску (ЄСВ) не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, то сума ЄСВ визначається як добуток мінімальної заробітної плати на ставку ЄСВ, встановленої для відповідної категорії платника.

Таким чином, підприємство має нараховувати єдиний внесок виходячи із мінімальної заробітної плати. При цьому, утримання ЄСВ із доходу найманого працівника здійснюється із фактично нарахованої заробітної плати.

Як приклад, розглянемо випадок, коли пересічний херсонець працює на підприємстві на 0,75 ставки (основне місце роботи), а заробітна плата становить 1000 гривень.

В такому випадку підприємство має сплати нарахований ЄСВ за ставкою 36,76% (ставка умовна) у розмірі 447,74 грн (1218,00×36,76%) – виходячи із мінімальної заробітної плати.

Натомість, ЄСВ із заробітної плати працівника буде утримуватись лише з фактично нарахованого доходу, за ставкою 3,6%, тобто виходячи із зарплати  1000 грн : ЄСВ утр. = 1000,00×3,6% = 36,00 гривень.

Такі вимоги встановлені Законом України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” та діють з 1 січня 2015 року.

Один суб’єкт господарської діяльності у Херсоні обслуговує 8 містян

Станом на 1 березня 2015 року на обліку в ДПІ у м. Херсоні перебуває більше 41 тис. суб’єктів господарювання. Зокрема, в податковій інспекції зареєстровано понад 25 тис. фізичних осіб-підприємців, та близько 16 тис. юридичних осіб. Всі вони є представниками різних сфер діяльності – освіти, медицини, торгівлі, транспорту, державного управління, сфери розваг, побутового обслуговування тощо. І всі вони працюють, перш за все, на херсонців.

Враховуючи те, що на відповідний період чисельність населення у Херсоні становить майже 335 тис. осіб, тож в середньому кожен суб’єкт господарювання обслуговує 8 херсонців.

Зазначимо, що протягом цього року на податковий облік взято 158 суб’єктів господарювання, переважна більшість із яких (113) підприємці.

Крім того, до державного реєстру фізичних осіб – платників податків включено 1829 громадян, що вдвічі більше, ніж у відповідному періоді минулого року.

ЗІР” про захист прав інтелектуальної власності

Коли дозволяється зміна маркування на товарах та їх упаковці?

Відповідно до ст. 402 Митного кодексу України (МКУ) у процесі здійснення митного оформлення допускається зміна ідентифікаційних знаків чи маркування на товарах або їх упаковці з метою усунення ознак порушень прав інтелектуальної власності за умови узгодження таких операцій з правовласником або на його вимогу. Такі операції здійснюються за рахунок правовласника або інших осіб за домовленістю з ними.

Зміна маркування на товарах та їх упаковках відбувається відповідно до Порядку взаємодії підрозділів митниці при здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів, що містять об’єкти права інтелектуальної власності.

За результатами проведення операцій, складається акт про відсутність ознак порушення прав інтелектуальної власності, який підписується посадовою особою контролюючого органу, правовласником та власником товару. Після підписання такого акта товар підлягає митному оформленню у встановленому законодавством порядку.

Більш детально з цим та іншими питаннями, пов’язаними із захистом прав інтелектуальної власності можна ознайомитись на веб-порталі ДФС у рубриці Загальнодоступний інформаційний ресурс „ЗІР”.

Херсонські бізнесмени стали більш обережними: до ДПІ у м. Херсоні надійшло 17 запитів на публічну інформацію

У переважній більшості дописувачі запитували інформацію про своїх контрагентів. Тобто, можемо відзначити, що міський бізнес не хоче співпрацювати із підприємствами, які ухиляються від сплати податків.

Зазначимо, що, серед іншого, у запитах херсонців підіймались також питання про можливість отримати копії втрачених звітів та довідок.

На всі запити податківці в межах своєї компетенції надали відповіді.

Довідково нагадаємо, що веб-портал ДФС України надає можливість бізнесменам отримати необхідну інформацію про своїх контрагентів за допомогою електронних сервісів: Дізнайся більше про свого бізнес-партнера; Анулювання реєстрації платників ПДВ; Реєстр платників єдиного податку; Реєстр страхувальників; Дані реєстру платників ПДВ.

Як отримати електроні копії податкових накладних з ЄДРПН?

Відповідно до ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкових накладних (ПН) та /або розрахунків коригування до ПН у Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) здійснюється не пізніше 15 календарних днів, наступних за датою їх складання.

Покупці – платники податку мають можливість отримувати з ЄРПН електронні копії ПН, зареєстрованих в ЄРПН їхніми контрагентами.

Для цього платник має надіслати в електронному вигляді запит до ЄРПН, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про  реєстрацію ПН та саму ПН в електронному вигляді.

Податкова накладна, складена в електронному вигляді, яка отримана з ЄРПП покупцем, вважається такою, що отримана від постачальника, та є підставою для включення сум податку, зазначених у такій податковій накладній, до складу податкового кредиту відповідного звітного періоду.

Скільки коштує ліцензія на роздрібний продаж алкоголю

Відповідно до Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” плата за ліцензію на роздрібну торгівлю алкоголем  установлюється на кожний окремий, зазначений у ліцензії РРО (КОРО), що знаходиться у певному місці торгівлі.

Відповідно до ст. 15 Закону, плата за ліцензію на роздрібний продаж алкогольними напоями становить:

  • у межах міста (селища чи села в межах території міста) – 8000 грн на рік;
  • за межами міст обласного підпорядкування та м. Києва на відстані до 50 км, у місці торгівлі яке має торгівельні зали площею понад 500 кв. м – 8000 грн на рік;
  • на території сіл і селищ – 500 грн на рік.

Нагадаємо, що з 01.07.2015 пиво вважається алкогольним напоєм, тож для роздрібної реалізації пива необхідно придбати ліцензію на роздрібну торгівлю алкоголем.

Херсонцям відшкодували з бюджету майже 7 млн грн ПДВ

Цього року херсонський бізнес отримав на рахунки 6,9 млн грн у вигляді відшкодованого податку на додану вартість (ПДВ). В середньому, міським суб’єктам господарювання держава щомісяця відшкодовувала 2,3 млн грн ПДВ. Таку бюджетну компенсацію на свої рахунки отримали більше десятка херсонських підприємств.

Нагадаємо, Державна казначейська служба України щомісячно на своєму офіційному сайті публікує повний перелік суб'єктів господарювання, які отримали бюджетне відшкодування та зазначає суму такого відшкодувань.

Крім того, з 1 січня 2015 року законодавці зменшили кількість критеріїв для автоматичного відшкодування ПДВ.

Троє херсонців запропонували удосконалити роботу органів фіскальної служби

Протягом січня-лютого до ДПІ у м. Херсоні надійшло 12 звернень громадян.

У зверненнях херсонці 5 разів підіймали питання щодо перевірки діяльності бізнесменів, запитували про порядок нарахування податків та у 4 випадках про перевірку законності надання квартири в оренду сусідами.

Слід зазначити, що 3 листа від херсонців стосувались удосконалення роботи органів фіскальної служби.

Всі звернення херсонці розглянуті, відпрацьовані та прийняті до уваги. На кожен лист у встановлений законодавством терміни надано відповідь.

 На довірливості херсонців заробляють аферисти!

І знову за старе. Наразі в Херсоні активно орудують податкові шахраї. Вкотре, до ДПІ у м. Херсоні надійшла інформація, що зловмисники, телефонують міським підприємцям від імені посадовців податкової інспекції з проханням перерахувати кошти на відкритий у банку рахунок. Підставами таких прохань є „вирішення власних питань”. 

В черговий раз заявляємо, що такі дії є провокацією з боку невідомих осіб, які задля легкої “наживи” намагаються виманити певні кошти, дискредитуючи податківців міста.

Переконливо просимо вас, херсонці, не попадайтесь на гачки злочинців! Будьте обачні – не давайте ввести себе в оману. В жодному разі не погоджуйтесь виконувати подібні прохання!!! Якщо у вас вимагали гроші або ви стали свідком злочину – негайно звертайтеся до міліції особисто або за телефоном 102.

Прес-служба ДПІ у м. Херсоні

ГУ ДФС у Херсонській області

Ірина Приходько + 380 (552) 32-74-02

Елчин Піралієв +380 (66) 293-11-75